Android için Google Chrome 81, bu yeni özelliklerle geldi


Başlangıçta 17 Mart için planlanan ve devam eden bir koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Chrome 81 nihayet çıktı. Bu sürüm iki büyük yenilik getiriyor: WebXR için geliştirilmiş destek (orijinal olarak Chrome 79’da sunulan Chrome Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi) ve Web NFC standardı için ilk destek.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Diğer önemli yenilikler planlandı, ancak ertelendi: Chrome web formu öğeleri için kullanıcı arayüzü yeniden tasarımı henüz hazır değil ve TLS 1.0 ve TLS 1.1 şifreleme protokolleri desteğinin kaldırılması Chrome 84’e kadar ertelendi. Erteleme kararı Bu iki protokolün kaldırılması mevcut COVID-19 salgını ile ilgilidir. Protokollerin olmaması, bazı Chrome 81 kullanıcılarının HTTPS bağlantıları için hala eski TLS 1.0 ve 1.1 kullanan kritik devlet sağlık sitelerine erişim elde etmesini engelleyebilir.

Chrome 81 sürümü, tarayıcı geçmişindeki en zor sürümlerden biridir. Geliştiriciler yalnızca bir dizi işlevi bir sonraki sürüme aktarmakla kalmadı, aynı zamanda Google’ın altı haftalık düzenli sürümlerinin programını bozan bu sürümün lansmanında üç haftalık bir gecikme de yapmak zorunda kaldı. Bu nedenle, yazılım devi, türünün ilk adımını Chrome 82’yi atlamak için attı (üzerinde çalışma durduruldu) – bir sonraki sürüm Chrome 83 olacak – görünüşe göre, 1.5 ay içinde değil, 2’de de piyasaya sürülecek.

Android için Google Chrome 81 geldi

Ancak bu, sürüm 81’de yeterince yenilik olmadığı anlamına gelmez. En önemlisi, elbette, yeni Web NFC API standardıdır. Modern akıllı telefonlar zaten NFC’yi desteklemektedir, ancak son kullanıcılar genellikle gerçek dünyada bulunan NFC etiketleriyle etkileşim kurmak için cihazlarında çalışan özel bir uygulamaya ihtiyaç duyar. Chrome’a ​​eklenen yeni Web NFC standardı, web sitelerinin telefonlara özel uygulamalar yüklemeden doğrudan NFC etiketleriyle etkileşime girmesine izin verecek.

Google, yeni Web NFC standardının, özellikle çeşitli senaryolarda kullanılabileceği Android için Chrome’da yaygınlaşacağına inanıyor. Şu anda, bu özellik tüm kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılamayacak, ancak gerçek koşullarda zaten test edilecek. Geliştiriciler, yeni Web NFC standardını kullanarak uygulamalar oluşturma, nasıl çalıştığını görme ve daha geniş bir lansman öncesinde bilgileri Chrome ekibiyle paylaşma fırsatına sahip. Kullanıcılar, Chrome 84’ten itibaren Web NFC’ye erişebilecek.

TLS 1.0 ve TLS 1.1’i korumasına rağmen, Chrome 81 HTTPS bağlantılarının güvenliğini farklı şekilde iyileştirir. Chrome 81, web’den karışık HTTPS içeriğini kaldırmanın son adımıdır. Karışık HTTPS içeriği, resimler, JavaScript kodu veya stil sayfaları gibi içeriğin hem HTTP hem de HTTPS aracılığıyla indirilebildiği web sayfalarını ifade eder. Bu işlem Chrome 79’da başladı ve Chrome 81’de sona eriyor. Artık tarayıcının bile bu tür sitelerde HTTPS aracılığıyla görüntüleri indirmeye çalışması gerekecek. Arıza durumunda onları bloke edecektir.

Google Blog sayfasında Chrome 81’deki küçük değişiklikler ve düzeltmeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Tarayıcının masaüstü sürümünü resmi siteden, Android sürümünü Google Play’den indirebilirsiniz.

.

Android için Chrome 81Chrome 81googleGoogle Chrome 81