Android için Chrome nihayet 64 bit’e geçiyor


Android’deki 64 bit mimari desteğine rağmen, Android için Google Chrome tarayıcısı yıllarca 32 bit kaldı. Bu yüzden, Google’daki geliştiriciler uzun zamandır beklenen atılımı yaptı ve Chrome 64-bit’i yaptı.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Android için Chrome nihayet 64 bit’e geçiyor

Chrome 85 ve Chrome Canary 86’nın test sürümleri 64 bit oldu. Android 10 ve sonraki sürümleri temel alan akıllı telefonlar, tarayıcının 64 bit sürümünü otomatik olarak alır.

İlk kez, 64 bit mimari desteği, Kasım 2014’te Android 5.0 Lollipop’un piyasaya sürülmesiyle birlikte Android işletim sisteminde ortaya çıktı. O zamandan beri, giderek daha fazla 64-bit SoC piyasaya sürüldü ve şimdi neredeyse tüm Android cihazlar 64-bit yazılım çalıştırabiliyor.

Nisan 2020 istatistiklerine göre, cihazların yalnızca% 8’i Android 10 kullanıyor, geri kalan her şey işletim sisteminin eski sürümlerinde takılı kaldı. Neyse ki Google, 64 bit Chrome desteğini Android’in önceki sürümlerine genişletecek. Sonuçta, Google Play kurallarına göre, tüm uygulamaların 1 Ağustos 2021’e kadar 64 bit sürümleri olması gerekir.

Chrome Tarafından Önerilen Makale

32 milyon indirmeye sahip 70 Chrome uzantısı veri topluyor

Google, 70’ten fazla kötü amaçlı uzantıyı kaldırarak Chrome Web Mağazasını temizledi. Güvenlik firması Awake Security’ye göre, birleştirilmiş tüm uzantılar 32 milyondan fazla indirme kaydetti.

Çoğu uzantı, kullanıcıları kötü amaçlı site etkinlikleri konusunda uyardığını iddia eder. Ek olarak, belirli dosya türlerini diğerlerine dönüştürebileceklerini iddia ediyorlar. Ancak gerçekte, tarayıcı geçmişini ve diğer hassas verileri çalmaktan uzantılar sorumluydu. Kullanıcı açıkça bu arka plan veri toplamasının farkında değildi.

Google sözcüsü Scott Westover Reuters’a, “Web Mağazası’nda politikalarımızı ihlal eden uzantılar konusunda uyarı aldığımızda, harekete geçeriz ve bu olayları otomatik ve manuel analizlerimizi iyileştirmek için eğitim materyali olarak kullanırız,” dedi.

Bu kötü amaçlı uzantıların arkasında tam olarak kimin olduğu belirsizdir. Geliştiriciler, uzantıları Google’a gönderirken yanlış iletişim bilgileri sağlayabilir.

Awake Security’ye göre bu vaka, Chrome Web Mağazası’nın bugüne kadarki en büyük kötü amaçlı kampanyasıydı. Google, geçen ay araştırmacılar tarafından uyarıldı ve uzantılar kademeli olarak kaldırıldı.

Google, Chrome için uzantıların listelendiği alan olan Chrome Web Mağazası’nı temizlemek istiyor. Google’a göre toplamda 200.000’den fazla uzantı mevcut. Şirket, spam ile mücadele etmek için Chrome Web Mağazası’na eklenti yayınlama kurallarını sıkılaştırıyor. 27 Ağustos’a kadar, geliştiricilerin yeni gereksinimleri karşılamak için eklemeler getirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, uzantıları mağazadan kaldırılacaktır.

Mağazanın, yararlı eylemler gerçekleştirmeyen düşük kaliteli ve yanıltıcı eklentiler yayınlamaya başlayan spam gönderenlerin ve dolandırıcıların dikkatinin odağı haline geldiğini hatırlayın.

İyi bilinen eklentiler için kamuflaj, işlevsellik hakkında yanlış bilgiler sağlama ve sahte incelemeler oluşturma gibi eklentinin özünü değerlendirmemizi engelleyen manipülasyonlarla mücadele etmek için, aşağıdaki değişiklikler artık Chrome Web’de mevcuttur. Mağaza.

.

Android için ChromeAndroid için Chrome 64 bitAndroid için Google chromeChrome 64 bitChrome 85Chrome 86Google Chrome