Android: Google Play Store, binlerce kötü amaçlı uygulamanın evidir


Bazı uzmanlara göre, mobil uygulamalardaki kötü amaçlı yazılımların sayısı hızla artıyor. Geçen yılın ilk üç ayında 14,5 bin Android kötü amaçlı uygulama vardı. Sonra bu yılın ilk çeyreğinde sayıları ikiye katlanarak 29 bine çıktı.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Android: Google Play Store, binlerce kötü amaçlı uygulamanın evidir

Upstream uzmanlarına göre, kötü amaçlı yazılımdan etkilenen Android cihazların sayısı geçen yılın ilk çeyreğine göre% 7 daha fazla olan 11,2 milyona ulaştı.

En kötü yanı, tüm güvenlik önlemlerine rağmen, kötü amaçlı araçların çoğunun popüler Google Play mağazasına girmesidir. Bu nedenle uzmanlar, en büyük 10 kötü amaçlı yazılımdan 9’unun Google’ın geniş pazarında mevcut olduğunu söylüyor. Bu, güvenlik kontrollerinden geçtikleri ve tehlikeli olarak tanımlanmadıkları anlamına gelir. 2019’un sonunda, en iyi 100 kötü amaçlı yazılım uygulamasının% 30’u Google Play’de mevcuttu.

Uzmanlar bir modelin de farkına vardılar – çoğu kötü amaçlı yazılım, boş zamanlarınızı geçirmenize ve haberleri okuyarak, müzik dinleyerek ve oyun oynayarak eğlenmenize olanak tanıyan eğlence içeriği kategorisine giriyor. En problemli uygulama 40 milyondan fazla kurulum tabanına sahip olan Snaptube oldu. Yardımcı program Google Play’den kaldırıldı. Ancak Huawei cihazlarındaki AppGallery mağazasında ve Xiaomi GetApps mağazasında mevcuttur.

Casus Yazılımdan etkilenen 100 milyon Android telefon

Google, Android işletim sistemi gizliliğini ve güvenliğini iyileştirmek için çok çalışıyor. En son sürümde, şirket kullanıcılarına bir uygulamanın hangi kaynaklara veya alanlara erişebileceği konusunda daha fazla kontrol sunmuştur.

Bununla birlikte, bu sınırlama olsa bile, Android ekosisteminde, çalışması için ihtiyaç duydukları izinlerin çoğunu gerektirmeyen, çok kötüye kullanılan uygulamalar vardır. Son zamanlarda, kapsamlı bir güvenlik araştırmasına göre, Çinli bir geliştiricinin bir uygulamasının Casus Yazılım olarak sınıflandırıldığı ve söz konusu uygulamadan 100 milyondan biraz fazla Android cihazının etkilendiğinden şüphelenildiği sonucuna vardılar.

Araştırmayı yürütmekle görevli ekip VPNpro’dur. Uygulamanın arkasındaki geliştiricinin de en az 100 milyon yüklemesi olduğunu doğruladılar. Ek olarak, uygulamaları “tehlikeli izinler” istiyor. Özellikle VPNpro, uygulamalarından birinin içinde gizli kötü amaçlı bir uzaktan erişim Truva atı olduğunu da iddia etti. Bu uygulamalar Google’ın uygulama mağazasında mevcuttu.

Tüm bu yapıların arkasındaki Çinli geliştirici, Hangzhou merkezli QuVideo Inc.’dir. Popüler bir video düzenleme uygulaması olan VivaVideo’ya sahiptir. Bu uygulama Play Store’da mevcuttur. Ücretsiz olarak mevcuttur ve halihazırda 100 milyondan fazla indirilmiştir.

.

Android kötü amaçlı uygulamalarAndroid kötü amaçlı yazılımAndroid uygulamalarıkötü amaçlı yazılım