Android: Google, Mayıs 2020 yamasıyla 39 güvenlik açığını düzeltti

Android: Google, Mayıs 2020 yamasıyla 39 güvenlik açığını düzeltti, Mobil Destek

Google, her ay Android işletim sistemi için yeni bir güvenlik yaması yayınlar. Bu sefer, hazırlanan güvenlik güncellemesi Mayıs 2020’dir. Bu güncelleme ayrıca Android’deki bir dizi güvenlik açığını da giderir.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz. Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.

Mayıs 2020 güvenlik yaması

Google Android Mayıs 2020 güvenlik güncellemesi artık resmi olarak kullanıma sunulmuştur. Geçtiğimiz birkaç gün içinde, bu güncelleme birkaç Samsung cihazı için zaten ortaya çıktı ve önümüzdeki haftalarda daha fazla cihaz güncellemeyi alacaktır. Google güncellemeyi artık resmi olarak yayınladığı için, içeriği hakkında daha fazla bilgi ediniyoruz.

Android: Google, Mayıs 2020 yamasıyla 39 güvenlik açığını düzeltti, Mobil Destek

Bu Mayıs güvenlik yaması toplam 39 güvenlik açığını giderir. Yama sayısı tüm cihazlar için doğrudan değildir. Örneğin, akıllı telefondaki Android sürümleri, işlemci türü ve belirli bileşenler arasında bir ayrım vardır. İşte Google’ın yeni yama ile ilgili resmi beyanları.

Android iş ortakları, tüm sorunlar yayınlanmadan en az bir ay önce bilgilendirilir. Bu sorunlar için kaynak kodu yamaları, önümüzdeki 48 saat içinde Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) deposunda kullanıma sunulacak. Bu bülteni, mevcut olduklarında AOSP bağlantılarıyla revize edeceğiz.

Bu sorunların en önemlisi, Sistem bileşenindeki, özel hazırlanmış bir iletimi kullanan uzaktaki bir saldırganın ayrıcalıklı bir işlem bağlamında rastgele kod yürütmesine olanak verebilecek kritik bir güvenlik açığıdır. Önem değerlendirmesi, güvenlik açığından yararlanmanın etkilenen bir cihaz üzerinde sahip olabileceği etkiye dayanır ve platform ve hizmet azaltma işlemlerinin geliştirme amacıyla kapatıldığı veya başarılı bir şekilde atlanması durumunda devre dışı bırakıldığı varsayılır.

Google, güncellemeyi önce Pixel 2 (XL), 3 (a / XL), 4 (XL) için sunacak. Elbette, farklı üreticiler de yeni güvenlik güncellemesini yayınlamak için çalışacak. Yamayı akıllı telefonunuza aldıysanız, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

.

androidAndroid güvenlik açıklarıAndroid Mayıs 2020 güvenlik yamasıgoogle