Android, Apple AirDrop’a benzer bir dosya paylaşım teknolojisi aldı


Birkaç ay önce, işlevsellik açısından Apple’ın AirDrop’unu tekrarlayacak Google’dan gelecek bir seçenek hakkında konuştuk. Görünüşe göre Google, 6. sürümden başlayarak özelliğini tüm Android cihazlara sunmayı planlıyor. Görünüşe göre, bunun için ek uygulamalar yüklemenize bile gerek kalmayacak. Buna Yakındaki Paylaşım denir.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Yakın Paylaşım: Android, Apple AirDrop’a benzer bir dosya paylaşım teknolojisi aldı

Yakındaki Paylaşım, dosyalar, fotoğraflar ve cihazlar arasında bağlantı paylaşımını kolaylaştıracaktır. En büyük artısı, en iyi gönderme yönteminin akıllıca seçimi olacaktır. Doğal olarak seçim otomatiktir.

Bu özelliği duyururken Google, gizliliği ne kadar ciddiye aldığını açıkladı. Böylece, cihazdaki dosyalara erişim sağladığınızda, gönderen ve alıcı hakkındaki bilgiler şifrelenecektir. Ayrıca akıllı telefonunuzun hangi cihazları görebileceğini de seçebilirsiniz. Menzil içindeki tüm cihazlar için görünürlük etkinleştirilebilir veya ayrı ayrı seçilebilir. Ayrıca, cihazınızın gizli kalması için de yapabilirsiniz.

Google ayrıca Yakındaki Paylaşımın birkaç ay içinde Chromebook’lardan başlayarak daha fazla işletim sisteminde görünmesi gerektiğini söyledi. Böylece, Android cihazlar ve Chromebook’lar arasında dosya alışverişi yapılabilecektir.

Bugünden itibaren, Yakındaki Paylaşım, Google Pixel ve Samsung sahiplerinden oluşan dar bir listede hâlâ kullanılabilir. Diğer cihazlar bu özelliği önümüzdeki dönemde alacak.

Android 11 DP2, yeni dosya paylaşım özelliğini onaylıyor: Apple AirDrop’a benzer

Geçen yıl, Google’ın Fast Share adlı yeni bir dosya paylaşım aracı başlatacağına dair raporlar vardı. Bu araç yalnızca kullanımdan kaldırılmış Android Beam’e bir alternatif değil, aynı zamanda Apple AirDrop’a da benzer. O zamanlar, bu özellikle ilgili herhangi bir sızıntı veya geliştirici bilgisi yoktu. Ancak, son zamanlarda bu aracın geliştirilmesinde Android 11 geliştirici önizlemesinden bir miktar ilerleme kaydettik.

Özellikle, bazı geliştiriciler, Android 11 DP2 Önizleme Sürüm Notlarında paylaşım aracının kanıtlarını buldular. Referans, yorumlarda “Bilinen Sorunlar: Android Platformu” dizinindeki bir hata raporunda bulundu. Google’a göre iki Pixel 4 cihazla dosya paylaşırken kullanıcı arayüzünde farklılıklar olacak. Şimdilik özellikle ilgili sorun, işlem gerçekten başarılı olduğunda alıcı cihazda “dosya paylaşım etkinliği başarısız oldu” gösterilebilir. Bu, içinde “Hızlı Paylaşım” belirir. Açıkçası, bu aracın gerçekten var olacağını ima ediyor.

Ayrıca, bu özelliğin “yalnızca Android 11” özelliği olmayacağına dair raporlar var. Daha önceki Android sürümü, bu özelliği ekleyen bir güncelleme alabilir. Rapor, eski Android sürümlerinde bu özelliğin belirli uygulamalara sahip olacağını iddia ediyor.

.

Android AirdropAndroid Etrafımda paylaşımıYakındaki paylaşımYakındaki paylaşım teknolojisi