Android 12.1: yeniliklere ilk bakış


Kararlı bir Android 12 sürümü yolda, ancak şirket zaten bu yılın sonundan önce çıkacak olan Android 12.1 üzerinde çalışıyor. Oldukça uzun bir süre sonra Google, yeşil robotun bir ara versiyonunun piyasaya sürülmesiyle tekrar fikre geri döndü. Bu, şirketin katlama cihazları için özel bir yazılım yayınlama isteği ile açıklanmaktadır.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


XDA Developers’taki adamlar, Android 12.1 ile ilgili ayrıntıları öğrenebildiler. Özellikle, yeşil robotun yeni versiyonu, perdede, birinin bildirimleri ve diğerinin hızlı ayarları gösterdiği iki panel sunacak. Üç sütun modunu etkinleştirmek de mümkün olacaktır.

Android 12.1

Bu ayar sistem menüleri için de geçerlidir. Örneğin, bir ayarlar sayfasında üst düzey menüler solda ve alt menüler sağda görüntülenerek ayarlar sisteminde gezinmeyi kolaylaştırır. Android 12.1 kilit ekranı, solda saat ve tarihi, sağda ise bildirimleri görüntüleyecektir. PIN tuş takımı, tek elle daha kolay kullanım için alt köşelerden birine de taşınabilir.

Ancak, belki de en dikkate değer değişiklik, bir görev çubuğunun eklenmesidir. Windows 11 masaüstüne benzer şekilde, Android 12.1, katlanabilir cihazın esnek ekranının altında uygulama simgelerinin bir listesini görüntüler. Kullanıcılar, uygulamaları tam ekran modunda açmak, istedikleri bölünmüş ekrana sürüklemek veya uygulamalar arasında hızla geçiş yapmak için bu simgelere dokunabilir. Görev çubuğu, istenirse basılı tutularak da gizlenebilir.

Bölünmüş ekranlardan bahsetmişken, kullanıcı arayüzü de küçük değişikliklere uğradı. İki ekran arasındaki ayrım artık daha belirgin bir gri çubukla orada. Ayrıca, Google’ın Android 12.1 ile kullanıcılara güç düğmesi komutları üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağına dair işaretler var. Kullanıcıların sesli asistanı etkinleştirmek için güç düğmesinin ne kadar süreyle basılı tutulacağını ayarlamasına olanak tanıyan yeni bir dokunma ve tutma hassasiyeti ayarı mevcuttur.

Android 12.1’deki yeni özellikler

  • Çift bölmeli bildirimler paneli, Ayarlar ve kilit ekranı
  • görev çubuğu
  • Yeni bölünmüş ekran ve son uygulamalar kullanıcı arayüzü
  • Bölünmüş ekran penceresinde bir bildirim açın
  • Açık kaynaklı dinamik renkler, yeni önyükleme animasyonu
  • Güç düğmesi için basılı tutma süresi
  • Yeni duvar kağıdı

Google, uzun süredir yeni Android 12 işletim sisteminin beta sürümlerini yayınlıyor; ancak işletim sisteminin kararlı sürümünün resmi galası henüz gerçekleşmedi. Ayrıca, son verilere göre şirket, beşinci ve son “beta”yı zaten yayınladı; ve tamamen bitmiş bir montaj birkaç hafta içinde hazır olacak.

Resmi veriler hala eksik olsa da, tanınmış portal XDA-Developers, 4 Ekim’de yeni kararlı Android’in galasını duyurdu. Android 12 işletim sisteminin kaynak kodu, Android Açık Kaynak Projesi’nde (AOSP) bulunacaktır; ve muhtemelen Google Pixel akıllı telefonlar.

.

Android 12.1Android 12.1 ayrıntılarıAndroid 12.1 güncellemesiAndroid 12.1 lansman tarihiAndroid 12.1 özellikleriAndroid 12.1 yeni özellikler