Amazon One Ödeme Sistemi, El Sıkışarak Ödeme Yapmaya İzin Veriyor


BBC’nin bildirdiğine göre Amazon, fiziksel mağazalar için yeni bir ödeme sistemi yayınladı. Artık müşterilerin ödemeyi tamamlamak için el sıkışması yeterli. Amazon, şirketlerin bunu giriş kimlik doğrulaması için kullanabileceğini söyledi. Bu yeni sistem, “Amazon One” olarak adlandırılır.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


Ayrıca Okuyun: Samsung, Palmprint Kimlik Doğrulaması İçin Bir Patent Verdi

Tüketicilerin avuç içi görüntülerini tarar. Tüketicilerin ödemeyi tamamlamak için ellerini havada yaklaşık bir saniye sallaması yeterlidir. Amazon, ilk olarak ABD’nin Seattle kentinde iki fiziksel mağazasını test edecek.

Raporlara göre, çoğu perakende mağazasında, ödeme kontuarında ilgili ekipman olduğu sürece, “Amazon One”, geleneksel satış sisteminde alternatif bir ödeme yöntemi veya üyelik kartı kaydırması haline gelebilir. Aynı zamanda bu sistem stadyum benzeri yerlerde de giriş doğrulama yöntemi haline gelebilir. Diyelim ki, bir anlamda, giriş ve çıkış yapmak için kimlik kartlarını kaydırmanın geleneksel yönteminin yerini alabilir.

Avuç içi taraması yeni bir teknoloji değildir ve bazı ticari amaçlar için kullanılmıştır. Southampton Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nden Dr Basel Halak, “Palmiye temelli tanımlama, avuç içi damar desenlerini yakalamaya dayanır” diyor. “Bu desenler her parmak ve her kişi için farklıdır ve deri yüzeyinin altında gizlendikleri için sahtecilik son derece zordur. Fiziksel cihazlar gibi diğer tanımlayıcı biçimleriyle karşılaştırıldığında, bu biyometrik kimlik doğrulama biçimi, kişinin yaşamı boyunca sabit kalan ve sahtesini yapmak, değiştirmek veya çalmak daha zor olan fiziksel özelliklere dayanmaktadır. “

Amazon One Nasıl Çalışır?

Raporlara göre, bu tür avuç içi tanıma ödeme hesabına kaydolmak için bir Amazon hesabı açmanız gerekmiyor. Kullanıcıların yalnızca banka kartlarını cihaza takmaları gerekir. Ardından, avuç izlerini ödeme yöntemiyle ilişkilendirmek için ekrandaki talimatları izlemelidirler. Amazon, kullanıcının avuç içi bilgilerinin fiziksel mağazalarda saklanmayacağını vaat ediyor. Ağ bulutunda kodlanacak ve depolanacaktır. Kullanıcılar, bilgilerini web sitesi üzerinden istedikleri zaman silebilirler.

Amazon, Amazon One’ın “özel olarak oluşturulmuş algoritmalar ve donanımlar” kullanacağını ve elin “yüzeyindeki ve altındaki farklı özellikleri” tarayacağını söylemenin ötesinde tam olarak nasıl çalışacağını detaylandırmadı. Ancak avuç içi tanımayı seçmesinin nedenlerinden biri, diğer seçeneklerden “daha özel” olmasıydı.

.

AmazonAmazon BirÖdeme sistemi