ABD Temyiz Mahkemesi, hükümetin WeChat’i yasaklamasını bir kez daha engelledi


Birkaç ay önce Başkan Trump, WeChat’te işlem yasağı yayınladı. Ancak, ayaklanma ve ardından gelen mahkeme kararları olduğunu görmedi. ABD Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesinin üç yargıçlı heyeti, bugün ABD Adalet Bakanlığı tarafından sunulan önergeyi tekrar reddetti ve daha önce federal bölge yargıcı tarafından verilen ön tedbir kararını iptal etmeyi reddetti. Bu, ABD Ticaret Bakanlığı’nın 18 Eylül’de yayınlanan WeChat yasağını hala uygulayamadığı ve WeChat’i ABD’deki Apple ve Google Uygulama Mağazalarından kaldırdığı anlamına gelir. Bu, ABD hükümetinin WeChat davasındaki üçüncü yenilgisidir.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


TikTok WeChat Yasağı

ABD’nin WeChat’i yasaklama girişimi – tarihçe

6 Ağustos’ta ABD Başkanı Trump, Ticaret Bakanlığı’na ABD ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle WeChat yasağı çıkarma talimatı verdi. Bu, ABD’li bireylerin ve şirketlerin bu uygulamayla ilgili herhangi bir işlem yapmasını yasaklar. Bir grup ABD WeChat kullanıcısı bu nedenle kendiliğinden ABD WeChat Kullanıcı Derneği’ni (UWUA) oluşturdu ve uygulamayı kullanma haklarını korumak için ABD hükümetine dava açmaya karar verdi. Derneğin Tencent ile hiçbir ilişkisi yoktur.

21 Ağustos’ta dernek, Kaliforniya Kuzey Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Başkan Trump’a ve Ticaret Bakanı Ross’a resmen dava açtı. 28 Ağustos’ta UWUA, WeChat yasağının Çinli Amerikalıların ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ve Çinlilere karşı ayrımcılık oluşturduğunu savunarak bir yasaklama emri için bir talepte bulundu. 18 Eylül’e kadar ABD Ticaret Bakanlığı, WeChat işlemlerinin yasaklanması için özel bir uygulama belgesi yayınladı ve WeChat’in 20 Eylül gece yarısından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Apple ve Google App Store’lardan kaldırılmasını gerektirdi.

WeChat üç vakada galip geldi

İlk kayıp: 19 Eylül’de Federal Bölge Yargıcı Laurel Beeler, Ticaret Bakanlığı’nın emri uygulamasına engel olmak için bir ihtiyati tedbir çıkardı. ABD Adalet Bakanlığı derhal kanıt sundu. Yargıç Beeler’den bu ön tedbir kararını geri çekmesini talep etti. Daire ayrıca Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesine başvurdu. Temyiz, Yargıç Beeler’in ihtiyati tedbir kararının geçerli olmamasıdır.

İkinci yenilgi: 23 Ekim’de, Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi, ABD Adalet Bakanlığı’nın önergesini tekrar reddetti ve Ticaret Bakanlığı’nın emri yerine getirmesini önlemek için daha önce verilen ön tedbir kararını sürdürdü. Yargıç Beeler, ABD hükümetinin WeChat’i engelleme hareketinin ABD WeChat kullanıcılarının, özellikle de Çin toplumunun konuşma özgürlüğünü ihlal edeceğine inanıyor.

Üçüncü yenilgi: 26 Ekim’de, Dokuzuncu Daire Federal Temyiz Mahkemesi, ABD Adalet Bakanlığı’nın önergesini de reddetti ve Federal Bölgenin Laurel Beeler’den gelen ön tedbir kararını devam ettirmeye karar verdi. Üç yargıç, ABD hükümetinin temyizi sırasında ABD ulusal güvenliğinin telafisi imkansız kayıplara uğramayacağı konusunda anlaştı.

Amerikan hükümetine hangi seçenek kaldı?

Ancak bu, ABD hükümetinin çökeceği anlamına gelmez. Ayrıca itiraz edebilirler ABD Yargıcına Mahkeme, ABD Yüksek Mahkemesinin dokuz yargıcından Dokuzuncu Daire ve Federal Bölge Mahkemesinin ön ihtiyati tedbirlerini veto etmesini ve ABD Ticaret Bakanlığı’nın WeChat’i engellemek için önlemler almasına izin vermesini talep etti.

WeChat’in Amerika Birleşik Devletleri’nde on milyonlarca kullanıcısı vardır. Çekirdek kullanıcı grubu, 5 milyondan fazla Amerikalı Çinli, özellikle de anakara Çin’den gelen ilk nesil göçmenler. WeChat, kendileri ile Çin’deki akrabaları ve arkadaşları arasındaki bağlantıdır. Aynı zamanda bilgi edinmek için ana kanaldır. Ayrıca günlük yaşamlarında ihtiyaç duydukları bir araçtır. Birinci nesil Çinli göçmenlerin çoğu, ana akım Amerikan medyasını doğrudan izlemek yerine Çin Bilgi Resmi Hesabı aracılığıyla Çin haberlerini izledi; Çinlilerin toplandığı New York ve California bölgelerinde ise Çin süpermarketleri ve Çin restoranları WeChat Pay’i kabul ediyor.

.

bizi wechatbizi yasaklawechatWeChat yasağı