A78 çekirdekli MediaTek 6nm yonga 3.2 GHz’e kadar


Tayvanlı yonga üreticisi MediaTek, birden çok yonga üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Şirket, Qualcomm’a aldığı paranın karşılığını vermeyi umuyor. Ancak bunu yapmak için yüksek performanslı çiplere ihtiyacı var. Yakın tarihli bir rapora göre, yeni bir MediaTek 6nm yongası çalışmaların içinde. @ DigitalChatStation’ın raporu, bu çipin Cortex-A78 çekirdeğini kullanacağını ve frekansın 3.2GHz’e çıkacağını iddia ediyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz diğer mobil destek yazılarımıza da tıklayarak sitemizden ulaşabilirsiniz.
Forumdan konu açıp destek almak için ise forum sitesine giderek konu açabilirsiniz. mobil destek forum, cihaz sorunları ve destek almak istediğiniz konular için mobil forum a gidebilirsiniz.


MediaTek 6nm çip

Göre MediaTek CEO’su, şirketin en son 5G amiral gemisi çipi, resmi olarak önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gelecek. Şirket, bu yeni çipi daha önce piyasaya sürmeyi umuyor Çin Yeni Yılı. MediaTek’in gelecek yıl piyasaya çıkacak yeni 5G yongaları muhtemelen TSMC’nin 5nm veya 6nm sürecini kullanacak.

Diğer raporlar bunu iddia ediyor MediaTek yakında piyasaya sürülecek iki 5nm / 6nm yongaya sahip. Spekülasyonlar, bu yongalardan birinin (MT6893) ARM Cortex-A78 çekirdek tasarımını benimseyen 6nm işlem cihazı olduğunu gösteriyor. Ana çekirdek maksimum 3.0GHz frekansına sahiptir. Bu, mevcut 7nm işlemiyle yaklaşık olarak aynıdır. Yine de, Dimensity 1000+ üzerindeki A77 çekirdeğini geliştirecek.

TSMC’nin gelişmiş proses üretim kapasitesi, özellikle 5nm prosesi çok sıkı olduğu için, neredeyse tüm ilgili üretim kapasitesinin yakın gelecekte Apple tarafından taahhüt edildiğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, MediaTek gelecekte TSMC’nin 5nm işlem desteğini alabildiğinde, sonraki yongaların tedarikini etkileyecektir.

MediaTek, 2021’in 1. çeyreğinde amiral gemisi bir 5G çipi çıkaracak

China’s Taiwan Economic Daily’nin bir raporuna göre, MediaTek CEO’su dün ilk kez en son 5G amiral gemisi çipinin gelecek yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini açıkladı. Çipin Çin Yeni Yılından önce gelmesini umuyorlar. Kısa süre önce Qualcomm, yıllık 5G amiral gemisi çipi “Snapdragon 888” i piyasaya sürdü. Bu bağlamda Cai Lixing, MediaTek’in daha sonra yeni ürünler de piyasaya süreceğini ve resmi olarak 2021’de mobil çipler alanındaki ilk savaş dalgasını ateşleyeceğini söyledi.

Tayvan medyasına göre, endüstri uzmanları MediaTek’in gelecek yıl piyasaya süreceği çeşitli 5G yongalarının TSMC’nin 5nm veya 6nm süreci kullanılarak üretilmesi gerektiğine inanıyor. Cai Lixing ayrıca, küresel 5G akıllı telefon penetrasyon oranının bu yıl% 18’e, 2022’de% 49’a ve 2023’te yaklaşık% 60’a çıkma şansı beklendiğini söyledi. MediaTek’in Qualcomm ile etkili bir şekilde rekabet edip edemeyeceği görülecek kalır.

.

6nm çipMediatekMediaTek 6nm çipMediaTek 6nm yonga lansman tarihiMediaTek yeni çipMediaTek yongası